Logo Barczewo ZSP

Historia szkoły

Historia szkoły

&1 września 1999 roku Mirosław Kuliś – Burmistrz Barczewa założył Gimnazjum nr 1 w Barczewie z siedzibą przy ulicy J. Słowackiego i powierzył funkcję Dyrektora Szkoły Pani Krystynie Szter.

& 9 czerwca 2002 roku z woli społeczności Gminy Barczewo położono KAMIEŃ WĘGIELNY i wmurowano AKT EREKCYJNY w powstającym budynku nowej szkoły przy ulicy Północnej 14.

&1 września 2003 roku rozpoczęły się zajęcia lekcyjne w nowym budynku.

&21 maja 2004 roku Arcybiskup Edmund Piszcz – Metropolita Warmiński poświęcił szkołę, Elżbieta Wąsowska – Burmistrz Barczewa przekazała budynek społeczności gimnazjalnej.

&13 maja 2006 roku Gimnazjum nr 1 w Barczewie otrzymało imię Ziemi Warmińskiej i Sztandar.

&1 września 2007 roku została oddana do użytku całej społeczności gimnazjalnej hala sportowa.

&1 września 2008 roku  Lech Nitkowski – Burmistrz Barczewa powierzył funkcję Dyrektora Szkoły Panu Zbigniewowi Podlaskiemu.

&1 września 2013 roku Lech Nitkowski – Burmistrz Barczewa powierzył funkcję Dyrektora Szkoły Pani Alicji Hannie Sawickiej.

&1 września 2020 roku Andrzej Maciejewski – Burmistrz Barczewa powierzył funkcję Dyrektora Szkoły Panu Zbigniewowi Podlaskiemu

&1 września 2021 roku szkoła otrzymała odnowiony sztandar z dokonaną zmianą z Gimnazjum na Szkołę Podstawową nr 3

Szkoła Podstawowa nr 3 w Barczewie przejeła tradycje Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Warmińskiej w Barczewie

Szkoła bez imienia to jak człowiek bez nazwiska. Na pozór może się realizować, ale brakuje mu swoistej tożsamości. Podobnie jest ze szkołą. Nazwisko łączy rodziny, a posiadanie patrona łączy całą społeczność szkolną. Wybór patrona był trudną decyzją, bo podjęliśmy ją w imieniu przyszłych pokoleń uczniów, którzy będą uczęszczać do naszej szkoły. Historia dała nam ogromną szansę i równie ogromną odpowiedzialność – przed tymi, którzy przyjdą, po nas.

Czas w szkole to bardzo ważny okres w życiu młodego człowieka. Tu kształtuje się charakter i różne postawy wobec życia, a także buduje się hierarchię wartości.

Jakich wzorów szuka współczesna młodzież? Jakiego wsparcia potrzebujemy my, nauczyciele? Jaki patron połączy we wspólnym wyborze rodziny i nasze środowisko? To trudne pytania, które zadawaliśmy sobie dokonując wyboru patrona .

Nie mogliśmy znaleźć jednego wzoru, który podobałby się wszystkim, dlatego w naszej nazwie zawarliśmy i wielkich ludzi, którzy mieszkali na tej ziemi i tych zwyczajnych, którzy stanowią nasz naród, bo mamy świadomość, że nie każdy uczeń zostanie wielkim poetą, odkrywcą i naukowcem, ale każdy może zdobyć swój biegun i odkryć swoją gwiazdę.

W naszej nazwie jest przyroda, warmińskie lasy i jeziora, chaty i bociany, złociste łany zbóż, czerwone dachy kapliczek warmińskich i żelazne, przydrożne krzyże. W naszej nazwie jest przeszłość i tradycja. Nie ma miejsca w naszym otoczeniu, które nie byłoby świadkiem historii. Przeszłość jest obecna we wszystkim, czego dokonali nasi poprzednicy. Jest też teraźniejszość – wszystko to, co sami czynimy, jak i również przyszłość – zarówno nasza, jak i ta bardzo odległa, która zawsze będzie związana z Warmią.

Nasza szokoła od początków swego istnienia kultywuje tradycje naszego regionu. Dba szczególnie o to, aby absolwenci mieli świadomość wartości płynących  z kultury regionalnej i potrafili prezentować walory swojej miejscowości. Jako nauczyciele i rodzice zdajemy sobie sprawę, że tylko człowiek, który zna własne środowisko, własny region może być otwarty na inne niż nasze dziedzictwo kulturowe. 

 

Hymn Szkoły  "Ziemia Warmińska"

               1. Gdzie srebrzysta Pisa płynie

Wokół las i jezior błękit

Na tej Ziemi, która słynie

Z ludzkich serc gorących,  wielkich.

2. Gdzie kapliczki spoglądają

Na wędrowca strudzonego

Gdzie kłobuki pomagają,

Chcąc uchronić nas od złego.

3. Gdzie nasz pradziad krew przelewał

Byśmy mogli żyć bezpiecznie

Gdzie znaczona blizną ziemia

I historia trwają wiecznie.

4. Tu ojczyste nasze strony

Tu nam serca mocniej biją

Na tej Ziemi nasze domy

Bliscy ludzie tutaj żyją.

5. Tu warmińska stoi chata

Tu nas wita Szeml ze sługą

Tu traktują cię jak brata

Gdyś zmęczony drogą długą.

6. Więc chylimy dzisiaj czoła

Dla przeszłości i przyszłości

Imię wzięła nasza szkoła

Warmia w sercach naszych gości.

Autor słów: Iwona Rudź,

nauczycielka j.polskiego w Zespole Szkół w Barczewie

Autor melodii: ks.Krzysztof Bumbul

 

Hymn szkoły śpiewany jest przez społeczność szkolną podczas uroczystości szkolnych. Znajomość słów to obowiązek każdego ucznia. Podczas wykonywania hymnu szkoły obowiązuje postawa jak podczas śpiewania hymnu państwowego.

 

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2026
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.